Travel Accommodations for the Raw Fed Dog

Every now and again, I have to leave town. Sometimes, it’s vacation, but more often, it’s for work, as was the case this past week.

In my previous life, as a kibble-feeding dog mama, whenever I traveled, I kenneled my dogs either at the vet (if there were medical issues) (and there often were), or at a dog daycare. I fed them expensive prescription kibble, and just handed over a bag of food whenever I left town.

In other words — gave 0 thought to it.

At. All.

Lazy American, right here.

But fast-forward to present day. Because (in my enlightened state) I put so much more thought and effort into Pearl & Truman’s nutrition, it’s more of a challenge when I have to travel. They don’t have medical issues, so they don’t need to kennel at the vet. Plus, I would rather they have the chance to play outside, or inside, or just not be in a cage all weekend. So most of the time, they stay at Just Happy Hounds (check ’em out. They rock!), unless I am able to arrange an in-home Pug-sitting exchange with my friends.

Even so, pressing my approach to canine nutrition onto others who are less accustomed to it raises the bar a smidge when seeking someone who may otherwise be willing to keep my dogs.

So. What to do?

Answers Pet Food provides the answer!

You knew I was going there.

Y’all may get tired of me advocating for this food. But it is truly a game changer. Nutritionally and financially.

A 4-pound carton (64oz) of Detailed Answers Beef is $18. Once thawed, I divide into 7 smaller containers that hold about 9oz each. Each dog then gets 3oz per meal. (Evelyn gets the same as Pearl & Truman because we’re trying to put weight on her. She’s currently up to 13.2lbs! Yay!) (Follow us on Instagram @SamInBham for almost daily pics of her and the other two knot-heads).

Those smaller containers can be re-frozen, and then thawed as needed. Just move from freezer to fridge the day before, and all the babysitter has to do is spoon it into bowls.

Easy peas-y, lemon squeeze-y.

Each 4-pound carton contains 21 meals for us. The math on that is $18 divided by 21 meals = $0.85 per meal.

Totes. Do-able. Particularly since I had calculated the per meal cost to be about $3 each when I was first starting down the raw path last year. Experience pays.

You can find an Answers retailer near you hereThe website provides ingredient and calorie information, and serving suggestions. Everything you need to feed a balanced, raw diet conveniently and economically.

Problem. Solved.

Get some!

pugs & kisses!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s